Trelleborgs FF söker tränare till ungdomsverksamheten

2023.04.26 | Förening, Ungdom/Akademi | Emanuel Ragnar

TFF:s ungdomsverksamhet växer och i takt med det behöver vi också fler tränare till lagen.

UNGDOMSVERKSAMHETEN
Ungdomsverksamheten består idag av cirka 750 ungdomar fördelat på både pojkar och flickor. Vår ungdomsverksamhet växer för varje år och vi vill utöka våra ledarstaber med fler duktiga tränare för att ge våra ungdomsspelare ännu större möjligheter att utvecklas som fotbollsspelare och individer. Vårt arbete med ungdomar står för långsiktigheten i verksamheten och är under ständig utveckling. Vi jobbar med utbildning av både människan och fotbollsspelaren och tar ett helhetsansvar för våra aktiva.

VEM VI SÖKER
Vi söker dig som vill utveckla ditt tränarskap tillsammans med övriga ledare i ungdomsverksamheten. Du brinner för att arbeta med unga fotbollsspelare och har en förmåga att, tillsammans med andra ledare, skapa en utbildningsmiljö där spelare kan ta nästa steg i sin fotbollsutveckling. Du har ett driv och ett intresse av att delta i utvecklingen av Trelleborgs FFs ungdomsverksamhet.

OM ROLLEN

  • Träning tre gånger i veckan samt match på helgerna.
  • Jobba i ett team bestående av andra tränare och ledare.

TRÄNARPROFIL

  • Du har erfarenhet från att ha träna ungdomar.
  • Du har gått någon tränarutbildning eller har ambition att genomföra en.
  • Du ska ha ett positivt ledarskap för att främja spelarutveckling.
  • Du ska förhålla dig till föreningens värdegrund och arbetssätt.
  • Du ska arbeta efter föreningens spelarutbildningsplan.
  • Du ska ha samverkan med övriga tränare i verksamheten.

ANSÖKAN

Ansökan skickas till Martin Biärsjö, akademichef och ungdomsansvarig.