Trelleborgs FF söker tränare till akademi- och ungdomsverksamheten

2023.08.18 | Förening, Ungdom/Akademi | Emanuel Ragnar

TFF:s akademi- och ungdomsverksamhet växer och i takt med det behöver vi också fler tränare till lagen.

UNGDOMS- OCH AKADEMIVERKSAMHETEN
Ungdomsverksamheten består idag av cirka 750 ungdomar fördelat på både pojkar och flickor. Vår ungdomsverksamhet växer för varje år och vi vill utöka våra ledarstaber med fler duktiga tränare för att ge våra ungdomsspelare ännu större möjligheter att utvecklas som fotbollsspelare och individer. Vårt arbete med ungdomar står för långsiktigheten i verksamheten och är under ständig utveckling. Vi jobbar med utbildning av både människan och fotbollsspelaren och tar ett helhetsansvar för våra aktiva.

Akademiverksamheten lagen mellan 15–19 år. Primära syftet är att utbilda kommande elitfotbollsspelare till vår A-lagsverksamhet. Även här jobbar vi med utbildning av både människan och fotbollsspelaren och tar ett helhetsansvar för våra aktiva.

VEM VI SÖKER
Vi söker dig som vill utveckla ditt tränarskap tillsammans med övriga ledare i akademi- eller ungdomsverksamheten. Du brinner för att arbeta med unga fotbollsspelare och har en förmåga att, tillsammans med andra ledare, skapa en utbildningsmiljö där spelare kan ta nästa steg i sin fotbollsutveckling. Du har ett driv och ett intresse av att delta i utvecklingen av Trelleborgs FFs akademi- och ungdomsverksamhet.

OM ROLLERNA

 • Ungdomslagen tränar tre gånger i veckan samt match på helgerna.
 • Akademilagen tränar fyra gånger i veckan samt match på helgerna.
 • Jobba i ett team bestående av andra tränare och ledare.
 • Tjänsterna i akademin är deltidsanställningar som behöver kombineras med ett civilt arbete eller studier. 

TRÄNARPROFIL UNGDOMSVERKSAMHETEN

 • Du har erfarenhet från att ha träna ungdomar.
 • Du har gått någon tränarutbildning eller har ambition att genomföra en.
 • Du ska ha ett positivt ledarskap för att främja spelarutveckling.
 • Du ska förhålla dig till föreningens värdegrund och arbetssätt.
 • Du ska arbeta efter föreningens spelarutbildningsplan.
 • Du ska ha samverkan med övriga tränare i verksamheten.

TRÄNARPROFIL AKADEMIVERKSAMHETEN

 • Du har erfarenhet från att ha träna ungdomar 
 • Utbildningsnivå till de olika lagen är som lägst B-ungdom. 
 • Du är van att jobba i analysverktyg eller intresse av att lära dig 
 • Du har datorkunskap (Excel, Word samt Powerpoint) 
 • Du ska ha ett positivt ledarskap för att främja spelarutveckling 
 • Du ska förhålla dig till föreningens värdegrund och arbetssätt 
 • Du ska arbeta efter föreningens spelarutbildningsplan 
 • Du ska ha samverkan med övriga tränare i verksamheten 

ANSÖKAN

Ansökan skickas till Martin Biärsjö, akademichef och ungdomsansvarig.