Det blev 1-1 för herrarna i Superettan, i Kristian Haynes återkomst som huvudtränare.

– Mycket intryck så här direkt inpå matchen. Självklart en besvikelse att inte vinna min första match på hemmaplan – i återkomsten, säger Kristian Haynes på presskonferensen efter matchen.
Högsommarvarmt på Vångavallen på söndagen, när herrarna tog emot Utsiktens BK i Superettan. Två lag som törstar efter trepoängare, men där det slutade i delad pott.




– Lurig motståndare utifrån hur vi vill spela också, de trivs i att vara klivande i vårt man-man. Handlar om mod för att klara det och vara på plats rent tekniskt. Måste vara snabbare än dem i sina förflyttningar, säger Haynes och fortsätter;
– Matchbilden passar dem bra, det blir uppställt och organiserat alldeles för mycket. Domaren hjälper till med en massa avbrott också. Tar för lång tid och dödar momentum för oss.

Kristian Haynes berättade på presskonferensen att han vaknade på söndagsmorgonen och tänkte på hur viktigt det skulle vara för alla – om hemmalaget tagit ledningen.

Istället blev det bortalaget Utsiktens BK, målet var också av det vackrare slaget. Ett mål där förre HIFaren Arian Kabashi sköt utifrån.
Som tur var så höll sig inte deras ledning särskilt länge – utan Oskar Ruuska kvitterade fem minuter senare.




– Underläget är inte gynnsamt såklart. Vaknade med tankar om att 1-0 är viktigt för gruppen och för mig, med tränarbytet, med god start och god energi, säger Haynes och fortsätter;
– Grabbarna svarar ändå upp bra på målet. Att vi kan komma tillbaka tar lång tid – men det är första poängen vi tar från underläge i år. Så den moralen tar vi med oss, att vi inte bryter igenom. Ser väl embryon, lite för sällan. Matchen blir pendlande fram och tillbaka sen. Hade hoppats på att etablera spelet under längre perioder och ta bättre beslut. Lite forcerat och lägger avgörande pass för tidigt.
Andra halvlek slutade mållös, där hemmalaget försökte gå för tre poäng – utan att gå bort sig. Bland annat flera inläggsläge, men där inläggen blev för tama.

– Andra halvlek blir en kamp för att gå för det här hemma, men inte för naivt, menar Haynes.
Den tryckande värmen, som låg över Vångavallen på söndagen, tog även den ut sin rätt. Med en väldigt ung bänk, blev det debut på den yngsta av dem – Erik Åkewall, född 2008.


Erik spelade dryga halvtimmen på söndagen, där Abel Ogwuche äntligen fick spela 90 minuter och Oskar Ruuska – som gjorde sitt första mål i Superettan.
– Kul att se honom i match. Jag jobbar med den raka konkurrensen, vem som kan spela på postionen och inte flytta omkring annat. Valet föll naturligt på en ung spelare idag där, säger Haynes och fortsätter;
– Ruuskas första mål är också roligt att se, Ogwuche som inte varit inne i kontinuitet och gör en riktigt bra match, otäck för motståndarna.


Det blev tyvärr inte seger, men mål och en poäng – hemma mot Utsiktens BK.
– Väl ändå, resultatet i sig är väl rättvist. Vi tar oss fram till situationer i andra, men präglas lite av det som varit när vi väl kommer nära. Saker som vi får slipa på, avslutar Kristian Haynes.

Nästa match för herrarna i Superettan är borta mot GIF Sundsvall – nästa måndag.
Redan nu kan du dock köpa biljetter till sista hemmamatchen på vårsäsongen, mot IK Oddevold.

Trelleborgs FF – Utsiktens BK, 1-1.
1-1 19’ Oskar Ruuska
Publik: 837
Startuppställning:
Andreas Beck Larsen – Emmanuel Godwin, Tobias Karlsson, Abel Ogwuche, Eren Alievski (ut 63) – Jakob Andersson (ut 63), Ammar Asani, Axel Widjeskog – Oskar Ruuska (ut 72), Filip Bohman, Fredrik Martinsson (ut 84).
Avbytare:
Mathias Nilsson, Abbe Rehn (in 63), Emil Jaf, Loke Mattsson (in 72), Elliot Löfberg, Johannes Käck (in 84), Erik Åkewall (in 63).
