Kryss borta mot Kristianstad

2026.06.27 | Herr | Björn Sandberg

I ett varmt Kristianstad spelade herrarna oavgjort mot Kristianstad FC.

Matchen slutade 0-0.

– Överlag gör vi en dålig match, säger en fundersam Andreas Granqvist efter matchens slut på Kristianstad Fotbollsarena.

Det var brutalt varmt på fredagen, där det fortfarande låg på runt 30 grader vid avspark.

I matchen tillämpades cooling break, med intag av vatten.

– Samma för båda lagen och de har också spelat många matcher. Men man såg på slutet kanske där båda lagen var ganska färdiga. Klart det tar på energin, men det var inte det som var avgörande till att vi inte vinner – men kanske påverkar matchbilden lite.

Matchen på fredagen var annars sista innan sommaruppehållet i Division 1 Södra. TFF-herrarna, som leder serien, jagade seger – men fick bara oavgjort.

– Jag var lite orolig för denna matchen, har varit med om det som spelare. Sista matchen innan semestern och kanske någon som har skallarna på olika håll. Vi har pratat om det i veckan.

– Kristianstad krigar för sitt liv och försvarar sin box jäkligt bra. De har några omställningar i andra halvlek som hade kunnat bli riktigt farligt.

Det stod 0-0 efter första halvlek, vilket sedan också skulle bli slutresultatet. Direkt i andra halvlek åkte hemmalaget på ett rött kort, efter att rutinerade Viktor Agardius dragit ner Vincent Poppler.

Gästande TFF spelade sedan egentligen hela andra halvlek med en man mer. Men, det blev inget mål framåt.

– Klart att det är en besvikelse att vi inte vinner matchen. Med tanke på att vi är en man mer också i sisådär 42 minuter.

– Vi skapar okej. Några lägen, men vi borde ha skapat lite mer. Med tanke på att vi då är en man mer, samtidigt ett ansvar som ligger på mig där också – vi har inte tränat alls på spel med en mer.

– Ibland kan det vara en nackdel också, falsk trygghet, man drar ner på tempot och försöker få till den sista passen för tidigt. Det är också något vi gör stundtals idag.

Matchen slutade som sagt 0-0, där det då bara blev en poäng hem till Trelleborg.

– Det är en mindre bra prestation idag. Samtidigt så, de gånger vi själva känner att vi inte riktigt får till prestationen – då får vi ändå med oss något, säger Granqvist och fortsätter;

– Vi står här nu med hållen nolla och en pinne. Men, besviken över att vi inte vinner såklart.

Nu väntar sommaruppehåll i Division 1 Södra. TFF-herrarna leder alltjämt serien, kommer så också göra när alla matcher är färdigspelade i omgången.

Du hittar fullständig tabell här.

Förutom serieledare – så är de också ännu obesegrade.

– Två veckor ledigt, sen är det fullt fokus igen. Två veckor träning innan vi möter Lund hemma i återstarten, säger Andreas Granqvist och avslutar;

– Välförtjänt med ledigt, vi har spelat fjorton matcher och vi är obesegrade. Nöjd med grabbarna så här långt på säsongen och jobbet de lagt ner.

Nästa match är inte förrän den 2 augusti, då hemma mot Lunds BK.

Altin Mehmeti hoppade in i fredagens match, gjorde med det också sina första minuter i Division 1 Södra.

Stort tack för stödet på plats.

Kristianstad FC – Trelleborgs FF, 0-0.

Publik: 602.

Startuppställning:

Malte Påhlsson, Johan Brannefalk, Oskar Sverrisson (ut 80), Jacob Christiansen (ut 80), Oskar Ruska, Sebastian Tipura (ut 54), Prince Balde, Viggo Karlsson (ut 54), Jesper Modig, Oskar Gabrielsson, Vincent Poppler (ut 68).

Avbytare:

Nils Arvidsson, Abbe Rehn, Johan Gudmundsson (in 80), Isak Ellbring (in 54), Altin Mehmeti (in 68), Elliot Löfberg (in 80), Johannes Käck (in 54).