Damerna förlorade hemma mot Malmö FF i omgång tre av Svenska Cupen.
Matchen slutade 0-4, men där det länge stod 0-1.
– En bra genomkörare, ska inte säga att jag är nöjd för det vore konstigt – men många bra saker idag iallafall, säger Joakim Felldin på presskonferensen efter matchens slut.

När hösten kommer antågande, så brukar det innebära att damerna möter Malmö FF i Svenska Cupen.
Förra året blev det 0-4 på Vångavallen, i år blev det då samma resultat. Därmed också samma utfall, att det blir Malmö FF som spelar gruppspel i Svenska Cupen.

Tidig avspark i 17:30, men var av den enkla anledningen att Vångavallen är en byggarbetsplats och där det inte finns någon belysning under ombyggnationen.

Trots resultatet, mycket bra att ta med sig. En pigg inledning av hemmalaget, men där gästerna ändå tog ledningen redan efter fem minuter.
– Tycker vi kommer in i det väldigt piggt de första minuterna, säger Felldin och fortsätter;
– Det ska ju komma någon boll in bakom, med tanke på vilka de har på planen. Vi kommer inte riktigt rätt, när Larkin rinner igenom i den femte minuten. Inte försvarar insidan och inte tillräckligt snabba att få bort bollen.

– Motståndarna är lite snabbare och lite skickligare än vad vi är vana vid i serien.
Efter 0-1 så tog TFF-damerna över och visade upp fin fotboll mot Malmö FF, som ligger trea i OBOS Damallsvenskan.



Närmast mål i matchen för TFF var kanske Andrea Thorisson, eller kanske Jennifer Lilliehöök, som båda avslutade i samma sekvens.
– Sen tycker jag att vi är generellt sett är ganska bra, överlag, fast där vi sista 5 – 10 minuterna är rejält tillbakatryckta.
– Vi har väl en dubbel- eller trippelchans där, hade kanske kunnat förändra matchbilden delvis iallafall. Det är såna lägen man behöver ta tillvara på när de dyker upp.


0-1 stod sig halvleken ut och en lång bit in i andra. Där bytte gästerna in de mer namnkunniga spelarna, till slut kom 0-2, 0-3 och till slut 0-4.
– I andra halvlek får vi egentligen bara försvara, med den äran ändå tycker jag. Något kontringsläge som vi hade kunnat straffa dem på, men räcker tyvärr inte till.

– När det tickar upp på klockan i slutet, då vet man ju, att det räcker med en slumpboll och ett slumpmål för att det ska bli match. Men inte idag, tyvärr.
Efteråt fanns där ändå mycket att ta med från matchen, bland annat att Alexandra Benediktsson gjorde 90 minuter på tisdagen.

Benediktsson, som skadade sitt knä tidigt på säsongen, fick beröm av Joakim Felldin på presskonferensen.
– Hon har spelat väldigt lite. Jag är jättenöjd med hennes match, säger han och avslutar;
– Hennes egentligen första riktiga 90 minuter i år och ja, jättebra verkligen.

Det är tajt med matcherna för damerna, redan på lördag är det match igen hemma på Vångavallen.
Då kommer KIF Örebro på besök och då är det Elitettan som gäller, avspark 14:00. Köp biljett här.

Trelleborgs FF – Malmö FF, 0-4.
Publik: 229.
Startuppställning:
Wilma Delerud, Alva Hed, Saga Ollerstam, Alexandra Benediktsson, Amanda Olsson, Erica Persson Welin (ut 85), Jennifer Lilliehöök (ut 55), Olivia Strid, Hanna Persson (ut 77), Andrea Thorisson (ut 55), Heidi Kollagen (ut 85).
Avbytare:
Ella Calandre, Thea Birgerud, Ronja Karlsson Törnborg (in 55), Klara Kempe Kivi (in 77), Isolde Kackur (in 85), Hedvig Skog, Elina Boije (in 85), Elina Lenir (in 55), Olivia Dahlbäck.
