Herrarna avslutade en fantastisk säsong på bästa sätt.
Jönköpings Södra IF – Trelleborgs FF, 2-3.
Segern på lördagen innebär att TFF-herrarna avslutar med tio raka segrar.
– Har aldrig varit med om det innan, säger en glad Andreas Granqvist efter matchen, som ändå varit med om en del.
Serieledning från start till mål, där allt avslutades på Stadsparksvallen i Jönköping en mörk novemberdag. Serien vanns med 16 poängs marginal ner till tvåan Lunds BK, som får kvala mot Superettan.

– Jättekul, verkligen. Det är inte många lag som åker ur en serie, sen leder serien från första match till sista – och då går upp direkt igen.
0-1 kom redan efter sju minuter på lördagen, där Oskar Gabrielsson gjorde sitt fjortonde mål för säsongen. 0-2 några minuter senare, när Isak Ellbring, med förlutet i just Jönköpings Södra – satte en straff.
TFF-bekantingen Dzenis Konica reducerade innan paus till 1-2.
– Jätteimponerad över killarna att vi kan ta en tionde raka. Vi är dessutom riktigt bra i första halvlek, där vi gör två mål. Synd på reduceringen innan paus dock, säger Granqvist och fortsätter;
– Andra är lite jämnare, chanser fram och tillbaka. Men vi vinner ändå rättvist till slut. Vi gör åtta förändringar till denna matchen, ett fint tecken igen på att vi har en jättestark trupp.
Dzenis Konica skulle även göra ett mål till, men det var bara det att TFF-herrarna och Oskar Gabrielsson gjort ännu ett mål innan dess.
Matchen slutade med 3-2-seger, vilket också är den tionde raka matchen som slutar i tre poäng.
Nu är det på riktigt en välförtjänt vila?
– Det kommer vara skönt här nu. Men som tränare kan du aldrig riktigt koppla av, måste tänka framåt, men ska försöka njuta lite ändå.
– Sen blir det lite samtal, jobba med truppen, jobba med staben – inför nästa år i Superettan. Vi tränar på någon vecka till, fram till 19 november.
Med de sammanlagda poängen, 69 till antalet, så är även Trelleborgs FF det lag som tagit flest poäng i de tre högsta divisionerna i Sverige. Närmast var IFK Norrköping som samlade ihop 68 poäng och vann Superettan.
– Vi njuter nu ett kort slag, alla TFFare. Trelleborgs FF mår väldigt bra just nu, avslutar Andreas Granqvist.
Oskar Gabrielsson, som gjorde två mål i matchen, blev årets bästa målskytt – med hela 15 baljor.
Prince Balde hoppade in i matchen och gjorde därmed comeback efter sin knäskada från tidigare i år.

Stort, stort tack för stödet på Stadsparksvallen. Ännu större tack för stödet hela säsongen. Nästa gång herrarna spelar en seriematch – så är det i Superettan.

Jönköpings Södra IF – Trelleborgs FF, 2-3.
0-1 7’ Oskar Gabrielsson
0-2 19’ Isak Ellbring
1-3 80’ Oskar Gabrielsson
Publik: 968
Startuppställning:
Wilhelm Malmgren, Johan Brannefalk, Oskar Sverrisson, Abel Ogwuche, Emil Jaf, Sebastian Tipura, Bjarni Mark Duffield, Johan Gudmundsson, Isak Ellbring, Jesper Modig, Oskar Gabrielsson.
Avbytare:
Malte Påhlsson, Abbe Rehn, Jacob Christiansen, Prince Balde, Viggo Karlsson, Niclas Bergmark, Elliot Löfberg.
