Stefan Jönsson invald som hedersmedlem i Trelleborgs FF

2026.08.24 | Förening | Admin

Han valdes in i samband med lördagens jubileumsmatch på Vångavallen.

Stefan Jönsson är välkänd för många inom både Trelleborgs FF och Trelleborg i stort. Han var med och lade grunden till flickverksamheten i föreningen, en verksamhet som snart växt samman med det seniorlag som startades samtidigt, och som i dag aktiverar närmare 250 ungdomsspelare.

Utöver arbetet med spelarna arbetade han också med människan, bland annat i rollen som social hållbarhetsansvarig. I den rollen fortsatte han att utveckla föreningens hållbarhetsarbete genom TFF – En Kraft i Samhället, som omfattar allt från jämställdhetsarbete till Motivationslyftet och Vi i rörelse.

– Jag är väldigt tacksam och stolt över att ha blivit hedersmedlem i föreningen i mitt hjärta. Att hårt arbete inom ungdomsverksamheten, värdegrund, jämställdhet och TFF – En kraft i samhället kan uppmärksammas med en så fin utmärkelse gör mig också väldigt stolt över min förening. Vi har många fantastiska människor som gör ett otroligt jobb i Trelleborgs FF, både på och utanför planen, och jag hoppas att det här kan inspirera dem att fortsätta kämpa och göra skillnad, säger Stefan Jönsson.

Det är med följande motivering Stefan Jönsson valdes in som hedersmedlem i Trelleborgs FF:

I en förening som Trelleborgs FF finns det många sätt att göra avtryck.

Det finns de som gör det genom mål, matcher och prestationer på fotbollsplanen. Men det finns också de som gör det genom att bygga något som är betydligt svårare att mäta. Genom att skapa möjligheter, öppna dörrar och få människor att känna att Trelleborgs FF är en förening också för dem.

Din resa började som ideell ungdomsledare och fortsatte senare som anställd, med ansvar för bland annat TFF – En kraft i samhället, föreningens arbete med värdegrund och jämställdhet samt våra yngre ungdomslag.

Och under de här åren har väldigt mycket hänt.

Du var med och byggde upp en flickverksamhet som gick från ingenting till det som nu är omkring 250 tjejer. Hundratals tjejer som fått möjligheten att spela fotboll, bära TFF-märket och bli en del av vår förening.

Du utvecklade Vi i rörelse, där TFF genom skolorna fått uppmuntra barn till mer fysisk aktivitet och sprida glädjen i att röra på sig. Och vikten av att vara en bra vän.

Du var med och drev Motivationslyftet för våra unga fotbollsspelare. Det som började som ett pilotprojekt här har utvecklats och spridits vidare till andra föreningar.

Genom samarbetet med Aldrig Ensam lyftes också en av vår tids viktigaste frågor: psykisk ohälsa. Ett arbete som påminner oss om att en fotbollsförening kan använda sin kraft och sin plattform till betydligt mer än det som händer under 90 minuter på en fotbollsplan.

Fotbollsskolor. Besök på äldreboenden. Insatser för kvinnojouren. After school. Parasportsdagar. Boll & lek. Listan kan göras betydligt längre men gemensamt för allt detta är människor.

Barn som fått sin första kontakt med fotbollen. Tjejer som fått en självklar plats i föreningen. Människor som behövt stöd. Äldre som fått någon att prata med en stund. Barn som fått röra på sig, skratta och känna gemenskap.

Det är lätt att säga att en fotbollsförening ska vara en kraft i samhället. Det betydligt svårare arbetet är att faktiskt göra den till det. Det arbetet har du varit en mycket stor del av.

Ett hedersmedlemskap i Trelleborgs FF handlar om mer än hur länge någon har varit verksam i föreningen. Det handlar om att ha gjort en insats som lämnar bestående avtryck och som har varit med och format föreningen.

När vi ser tillbaka på dina tio år kan vi konstatera att mycket av det du varit med och byggt finns kvar. I verksamheter och projekt, men framför allt i alla de människor som Trelleborgs FF har nått tack vare ditt arbete.

Du skrev själv när du lämnade din anställning i föreningen att du tror på att ta de bästa pusselbitarna från människor man möter och lägga dem i sitt eget pussel. Under dina år i Trelleborgs FF har du samlat många sådana pusselbitar. Men du har också lämnat väldigt många efter dig, för andra att placera i sitt pussel.

För ditt stora engagemang, för ditt arbete för barn och unga, för ditt bidrag till Trelleborgs FF samhällsengagemang och för den betydelse du haft för föreningens utveckling är det därför en stor glädje och ära att få meddela att du, Stefan Jönsson, utses till hedersmedlem i Trelleborgs FF. Tack för det avtryck du har gjort i Trelleborgs FF!