Första inspirationsträffen för unga ledare genomförd

2025.11.21 | Samarbetspartner, Ungdom/Akademi | Admin

Träffen är ett samarbete mellan Trelleborgs kommun, Trelleborg AB och Trelleborgs FF.

Under onsdagskvällen genomfördes det första tillfället av inspirationsträff för unga ledare, och träffen hölls i Trelleborg AB:s fina lokaler.

Inspirationsträff för unga ledare är ett samarbete mellan Trelleborgs kommun, Trelleborg AB och Trelleborgs FF, med syftet att inspirera unga ledare i Trelleborgs kommun. Deltagarna kom från Söderslättsgymnasiet, Trelleborgs Gymnastics & Dance Club, Trelleborgs Konståkningsklubb, Trelleborgs IF, Trelleborg Boxing Academy, Moderata ungdomsförbundet,
Sveriges socialdemokratiska ungdomsförbund samt Trelleborgs FF.

Inledningsvis hälsades samtliga deltagare välkomna av TFF:s klubbdirektör Mattias Kronvall och Trelleborgs tillväxt- och näringslivsdirektör Christian Dahl. På plats från TFF var också ordförande Thomas Svensson samt hållbarhetsansvarig Stefan Jönsson.

Det första tillfället gästades av Jana Söderberg och Sandra Danielsson från Motivationslyftet by Star for Life, vilket är en organisation som arbetar med mental träning och estetisk förankring för att stärka ungdomars motivation, självkänsla och självledarskap. Föreläsningen togs emot väl av de unga ledarna och många inspirerande samtal flödade i rummet.

Vi riktar ett stort tack till Jana och Sandra från Motivationslyftet, och även till Petra Nilsson från Trelleborg AB för fantastisk service och hjälp med lokaler. Stort tack också till alla deltagare. Vi ser fram emot nästa tillfälle, som kommer att ske i början av 2026!

Vill du veta mer om Motivationslyftet kan ni knappa er in på motivationslyftet.se.

Har du någon fundering gällande Inspirationsträff för unga ledare, eller något annat som rör föreningens arbete i samhället, kontakta Stefan Jönsson som är hållbarhetsansvarig i Trelleborgs FF via stefan.jonsson@trelleborgsff.se.