Trelleborg Cup 2025 är nu genomförd

2025.10.21 | Förening, Ungdom/Akademi | Admin

Strålande väder och mycket glädje när Vångavallen välkomnade över 5 000 besökare.

Det var liv och rörelse i dagarna två på området runt Vångavallen när närmare 2 000 spelare och över 5 000 besökare genomförde Trelleborg Cup som arrangeras tillsammans med Trelleborg AB. Tillsammans med spelare, ledare, publik, ideella krafter och samarbetspartners var det många som drog sitt strå till stacken för att genomföra cupen i strålande väder där solen sken och skapade härligt höstväder.

Trelleborg Cup genomförs i fyra åldersklasser för både flick- och pojklag där spelarna är mellan 9 och 12 år gamla. Majoriteten av lagen kommer från Skåne men i år hade vi också inslag från Blekinge och tidigare år har det också kommer lag från både Göteborgs-området och Danmark.

Vi riktar ett stort tack till alla inblandade som hjälpte till att skapa en otrolig helg på Vångavallen och vi ser fram emot ännu fler planer att spela på kommande år med allt arbete som pågår i detta nu på området.

Bilderna har tagits av vår fotograf Björn Sandberg.